Kupujemy pierwszy motocykl! Na co zwrócić uwagę?

Wybór pierwszego motocykla to nie tylko radość, ale także ogromne wyzwanie dla przyszłego właściciela. Jeżeli nie jesteśmy zapaleńcami, doskonale zdającymi sobie sprawę, jaki model będzie dla nich idealny, warto wcześniej przemyśleć kilka czynników, które mogą mieć ogromny wpływ na naszą przyszłą radość z jednośladu.

 

Kosztowne części motocyklowe

 

Użytkowanie pojazdów kosztuje, musimy się nastawić, że prędzej czy później nasz motocykl będzie wymagał pewnych napraw. Przed wyborem konkretnego modelu dobrze jest rozejrzeć się na rynku części zamiennych i sprawdzić, czy ich ewentualna wymiana w przyszłości nie opróżni całkowicie naszego portfela.

 

Oględziny jednośladu

 

Oględziny używanego motocykla rozpocznijmy od podstaw – dokładnie przyjrzyjmy się lakierowi w poszukiwaniu wszelkich rys i zarysowań. Mogą nam dużo opowiedzieć o jego historii – wypadkach, wywrotkach i sposobie użytkowania. Przyjrzyjmy się także kolorowi lakieru i poszczególnych elementów – wiele modeli zostało pomalowanych w specyficzny dla marki sposób, toteż kolorystyka niezgodna z katalogową od razu nam sugeruje, że pojazd mógł ulec wypadkowi.

 

Przez zakupem konieczna będzie także ocena stanu mechanicznego pojazdu. Zwróćmy szczególną uwagę na stan śrub motocykla – podniszczone, zniekształcone nakrętki oznaczają, że za naprawę pojazdu zabierał się ktoś bez odpowiednich narzędzi, więc cała poprawka odbyła się metodami chałupniczymi i mogła zostać wykonana w nieodpowiedni sposób. Kapiący z silnika olej również nie oznacza nic dobrego i powinien nas odstraszyć od zakupu.

 

Po wstępnym przeglądzie, możemy odpalić motocykl. Pojazd powinien mieć zimny silnik – zwróćmy na to uwagę, gdyż sprzedawcy mogą chcieć nas oszukać i np. ukryć ewentualne problemy z zapłonem, a wtedy silnik jednośladu będzie wyraźnie ciepły. Sprawdźmy pracę rozrusznika – powinna być równomierna, jednak jego nieregularność to popularna usterka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *