Ty zakładasz buty, a on… – czyli o rodzajach opon motocyklowych dla naszego ukochanego jednośladu

Niezależnie od tego, czym jeździsz, na pewno kochasz swój motocykl i swoją pasję, a bez jeżdżenia nie wyobrażasz sobie życia. Na pewno posiadasz też odpowiedni strój, który chroni Cię podczas jazdy i pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału Twojego sprzętu, w skład którego wchodzą odpowiednia odzież, bielizna, ochraniacze, kask i… buty. A co nosi Twój motocykl?

Opona oponie nierówna

Przede wszystkim, myśląc o naszym motocyklu, powinniśmy mieć na uwadze własne bezpieczeństwo. Odpowiednio wyposażony motocykl z pewnością pomoże uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji na drodze. Jak zatem wybrać odpowiednie opony, z tych, które oferuje nam wybrany sklep motocyklowy? Opony, poza oczywistymi różnicami, jakimi są różnice w designie, różnić się mogą także wieloma istotnymi parametrami, takimi jak profil opony czy mieszanka gumy, z której została ona wykonana.

Opona turystyczna

Opony turystyczne mają chyba najszersze zastosowanie spośród wszystkich rodzajów opon dostępnych na rynku. Muszą być elastyczne w zastosowaniu na tyle, żeby dostosować się do różnych warunków zarówno pogodowych, jak i podłoża. Należy jednak pamiętać, że nic w życiu nie jest za darmo, a uniwersalność tych opon odbywa się oczywiście kosztem prędkości – to ważne, jeżeli bierzemy pod uwagę własne bezpieczeństwo.

Opona szosowa

Tutaj, jeśli nie jesteśmy pewni co do wyboru, powinniśmy zdać się na fachowców. Typów i rodzajów tych opon jest bardzo wiele, a ich dobór zależeć powinien głównie od naszego stylu jazdy. Doświadczony sprzedawca po zadaniu nam kilku trafnych pytań będzie w stanie szybko zdecydować, jaki styl jazdy uprawiamy i jakich w związku z tym opon nam potrzeba.

Opona sportowa

To opona znacznie bardziej wymagająca od opony przeciętnego użytkownika jednośladu. Przeznaczone są najczęściej dla profesjonalistów i – jak sama nazwa wskazuje – sportowców. Często ich używalność przystosowana jest do konkretnych warunków pogodowych i rodzaju nawierzchni i muszą one być w tych ściśle określonych warunkach użytkowane, aby spełniać swoje zadanie w pełni i w sposób bezpieczny dla kierowcy.

Opona offroad

Opona stworzona do jazdy poza drogą, w „dzikim” terenie. Opona taka daje przede wszystkim pewność prowadzenia motocykla kierowcy pokonującego trasy na luźnym, nieutwardzonym podłożu. Zapewnia ona dobrą przyczepność nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach, w które włączają się opady deszczu, śniegu oraz żwir czy szuter pełniący rolę nawierzchni.

Opona chopper – cruiser

Z uwagi na wagę motocykli, które poniekąd opierają na tych oponach swój ciężar, są one bardzo wytrzymałe. Nie prędkość jest tu czynnikiem decydującym, a ich długi czas pracy, wytrzymałość na obciążenia i stabilność w ruchu. Często są one dodatkowo zbrojone, dla podniesienia stabilności, a ich dodatkową – obok bezpieczeństwa – ważną cechą jest ich design, który często jest jednym z czynników decydujących przy wyborze ogumienia dla motocykla tego typu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *